Krása a zdravie kráčajú ruka v ruke

Príznakmi mnohých ochorení, rôznych nepriaznivých vplyvov prostredia, ale aj starnutia sú prejavy na koži, zhoršenie kvality vlasov a nechtov.

A práve viditeľné prejavy môžu byť aj zdrojom psychických problémov, v závažných prípadoch až úzkostných stavov a depresií, čo môže viesť aj k sociálnej izolácii. Naša koža slúži aj ako bariéra a má aj ochrannú funkciu, absorbuje najviac environmentálnych faktorov ako napríklad slnečné žiarenie, znečistenie ovzdušia a pod. V kombinácii s prehreškami proti zdravej životospráve v podobe zlých stravovacích návykov, stresu či nedostatku spánku a starnutím, dochádza k rôznym zmenám. Kolagénové vlákna v koži sa narúšajú a znižuje sa aj produkcia kyseliny hyalurónovej (HA). Výsledkom je suchšia, matnejšia koža so sklonom k tvorbe vrások.

POTREBNÝ KOLAGÉN

Práve dve spomínané telu vlastné látky – kolagén a kyselina hyalurónová, sú esenciálne zložky, dôležité pre optimálne zdravie kože, vlasov a nechtov, ale aj iných orgánov. Pomáhajú predchádzať dôsledkom poškodzovania kože a udržiavať ju mladistvú. Schopnosť nášho organizmu tvoriť kolagén klesá o 1,5 % ročne, do dosiahnutia stredného veku klesne produkcia vlastného kolagénu o 35 %. Táto vláknitá, vo vode nerozpustná bielkovina, tvorí 10 % našej celkovej hmotnosti, okrem kože je aj súčasťou chrupaviek, väzív, kostí, tvorí základ spojivových tkanív. Úlohou kolagénu (spolu s kyslinou hyalurónovou) je zabezpečiť pohyb bez bolesti, pevnosť a elasticitu kože, integritu, a tak aj kvalitu vlasov, nechtov a zubov.

KYSELINA HYALURÓNOVÁ

Až polovica celkového obsahu tejto telu vlastnej hygroskopickej látky je obsiahnutá v koži. Je jednou z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty, prirodzenou súčasťou spojivových, epiteliálnych a nervových tkanív, kĺbovej synoviálnej tekutiny, nachádza sa aj v očnom sklovci. Je silne hygroskopická, čo znamená že dokáže výborne viazať vodu, a to až do 1000-násobku vlastnej molekulovej hmotnosti. V tele tak slúži na udržiavanie dostatočnej vlhkosti a pružnosti, zvyšuje aj hydratáciu kože a podporuje jej reparačné schopnosti. Jej dôležitou funkciou je aj to, že napomáha vstrebávaniu kolagénu. Podobne ako v prípade kolagénu aj produkcia kyseliny hyalurónovej s vekom, zvlášť po 35. roku života klesá a jej množstvo v organizme sa znižuje. Jej nedostatok sa prejavuje v podobe matnej, suchšej pokožky bez lesku, so sklonom k tvorbe vrások.

UŽITOČNÁ HYDROLÝZA

HA tvoria veľké makromolekuly, čo však limituje ich prienik cez pokožku, a tak aj jej hydratáciu, preto niektoré topické prípravky ako krémy či séra, injekcie určené na vyrovnávanie hlboých vrások alebo kĺbová výživa v podobe doplnkov stravy obsahujú hydrolyzovanú HA, ktorá je rozštiepená na kratšie reťazce, takže je účinnejšia. Aj v prípade kolagénu sa využíva enzymatická hydrolýza – štiepenie kolagénu na kolagénové vlákna s nízkou molekulárnou hmotnosťou. Takýto kolagén obsiahnutý v doplnkoch stravy je ľahšie stráviteľný, lepšie sa vstrebáva v tenkom čreve a distribuuje do krvného riečiska, čiže sa zlepšuje jeho biologická dostupnosť. Účinnosť hydrolyzovaného kolagénu potvrdili viaceré klinické štúdie.

NIELEN KOLAGÉN A HA

Pre zdravie našej kože, vlasov, nechtov, ale i pre celkové zdravie je dôležitý aj optimálny prísun vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

 • Vitamín C pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom, zmierňovať únavu, prispieva k normálnej tvorbe kolagénu, správnej funkcii pokožky, ďasien a zubov.
 • Vitamín D prispieva k udržaniu zdravých zubov a k správnemu fungovaniu nervového systému a psychiky.
 • Vitamín E pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom.
 • Vitamín B5 prispieva k zmierneniu únavy a k zdravej mentálnej výkonnosti.
 • Vitamín B9 podporuje normálnu funkciu imunity.
 • Vitamín B7 napomáha zdraviu vlasov
 • a pokožky.
 • Zinok prispieva k správnemu fungovaniu imunity, podporuje zdravie kože, vlasov a nechtov.
 • Mangán prispieva k udržaniu zdravých kostí, správnej tvorbe spojivových tkanív a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
 • Meď prispieva k zdravej pigmentácii vlasov a pokožky, k udržaniu zdravých spojivových tkanív a k správnemu fungovaniu nervového systému.
 • Selén prospieva zdraviu vlasov a nechtov, k správnemu fungovaniu imunity a štítnej žľazy a chráni bunky pred oxidačným stresom.

Zdroj: Magazín zdravia 9/2018

Zaujímavosti

Pre prirodzenú krásu i zdravie