Pre prirodzenú krásu i zdravie

Čoraz väčšiemu počtu obyvateľov našej planéty sa akosi nechce starnúť, radi by si čo najdlhšie udržali dobré zdravie a mladistvý vzhľad.

Vedecké poznatky potvrdzujú, že kolagén a kyselina hyalurónová majú významný podiel tak na zdravom fungovaní nášho organizmu, ako aj na našom vzhľade. Ide o telu vlastné látky, ktorých úloha a význam v ľudskom organizme sú nesporné.

KYSELINA HYALURÓNOVÁ

Kyseline hyalurónovej – silne hygroskopickej látke, ktorá vynikajúco viaže vodu a dokáže až tisícnásobne zväčšiť svoju molekulovú hmotnosť, sa hovorí aj „molekula mladosti“. V ľudskom organizme je jednou z hlavých zložiek medzibunkovej hmoty, súčasťou spojivových, epiteliálnych a nervových tkanív. Veľa jej máme v kĺboch, koži a v sklovci a až polovicu jej celkového množstva v našom tele obsahuje koža. V jej výnimočných hygroskopických vlastnostiach sa skrýva tajomstvo hydratácie, vyhladzovania vrások a jemnosti pokožky. Zároveň má dôležitú funkciu pri ochrane buniek pred oxidačným stresom a významne podporuje tvorbu kolagénu.

KOLAGÉN

Spolu s kyselinou hyalurónovou sa v súvislosti so zdravím a krásou často skloňuje aj kolagén, takisto telu vlastná látka. Táto vo vode nerozpustná bielkovina je základom spojivových tkanív – väzív, chrupaviek a kostí a tvorí až 10 % našej celkovej hmotnosti. Vďačíme jej za bezbolestný pohyb, ovplavňuje vzhľad našej pokožky, kvalitu vlasov, nechtov aj zubov.

Žiaľ, prirodzenou súčasťou starnutia je úbytok kyseliny hyalurónovej i kolagénu v našom tele, čo sa odrazí na zdraví a aj na našom vzhľade. Prípravky s obsahom kolagénu majú schopnosť aktívne stimulovať tvorbu vlastného kolagénu, a spomaliť tak proces starnutia tým najprirodzenejším spôsobom.

KOŽA, VLASY, NECHTY...

Obe spomínané látky teda nielen priaznivo ovplyvňujú mnohé orgány a orgánové systémy, ale ich dostatok či nedostatok v organizme sa prejaví aj na vzhľade a kvalite našej pokožky, vlasov i nechtov.

Koža je najväčším orgánom ľudského tela a plní viacero dôležitých funkcií. Vplyvom viacerých faktorov (environmentálne, životospráva, stres...) dochádza k porušeniu kolagénových vlákien a k oslabeniu produkcie kyseliny hyalurónovej. V dôsledku toho pokožka stráca pružnosť, pevnosť, stáva sa matnejšou, tvoria sa vrásky. Už v strednom veku dochádza k poklesu produkcie vlastného kolagénu o 35 %.

KOLAGÉNOVÉ VLÁKNA

Chýbajúci kolagén i kyselinu hyalurónovú si vďaka vyspelým technológiám môžeme dopĺňať pomocou doplnkov stravy tou najprirodzenejšou cestou. Optimálnym riešením je hydrolyzovaný kolagén – enzymatickou hydrolýzou sa štiepi na kolagénové vlákna s nízkou molekulárnou hmotnosťou. V takejto forme má oveľa vyššiu biologickú dostupnosť a jeho účinnosť potvrdili viaceré klinické štúdie. Takýto kolagén je oveľa ľahšie stráviteľný, lepšie sa vstrebáva v tenkom čreve a distribuuje do krvného riečiska. Hydrolyzovaný kolagén významne pomáha zlepšovať aj hydratáciu pokožky. Štúdie preukázali, že po 8 týždňoch užívania 10 g hydrolyzovaného kolagénu denne sa zlepšila hydratácia pleti o 28 % a po 12 týždňoch sa o 30 % znížila tvorba hlbokých vrások.

KOMPLEXNÁ VÝŽIVA

Samozrejme, len kolagén a kyselina hyalurónová pre zdravie a krásu kože, vlasov či nechtov nestačia, potrebné je prijímať celý komplex prospešných, biologicky aktívnych látok. Ktoré to sú?

  • Vitamín C – pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom, zmierňovať vyčerpanie, únavu, prispieva k normálnej tvorbe kolagénu a správnej funkcii pokožky, ďasiena zubov.
  • Vitamín D – prispieva k udržaniu zdravých zubov, k správnemu fungovaniu nervového systému a psychiky.
  • Vitamín E – pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom.
  • Vitamín B5 – pomáha zmierňovať únavu a vyčerpanie.
  • Vitamín B9 – podporuje činnosť imunity.
  • Vitamín B7 – prospieva zdraviu vlasov a kože. Zinok – podporuje činnosť imunity, pomáha zdraviu vlasov, kože, nechtov.
  • Mangán – prispieva k udržaniu zdravých kostí, k správnej tvorbe spojivových tkanív a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
  • Meď – podporuje zdravú pigmentáciu vlasov, kože, pomáha udržiavať zdravé spojivové tkanivá a správne fungovanie nervového systému.
  • Selén – prispieva k udržaniu zdravých vlasov a nechtov, podporuje činnosť imunity a štítnej žľazy a chráni bunky pred oxidačným stresom.

Zdroj: Magazín zdravia 5/2018

Zaujímavosti

Pre prirodzenú krásu i zdravie