Zdravá, pekná, mladá

Takto určite znie želanie každej ženy. Ideálne navždy. Pevnosť a pružnosť si však dokáže udržať len dostatočne hydratovaná pokožka. Príroda je však neúprosná. Vieme jej však pomôcť.

Kyselina hyalurónová, často nazýva- ná aj „molekula mladosti“, nie je nič nové. Objavená a patentovaná bola už v prvej polovici minulého storočia.

V ľudskom organizme tvorí jednu z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty a je súčasťou spojivových, epiteliálnych a nervových tkanív. Vo veľkom množstve sa nachádza v koži, v kĺboch a v očnom sklovci.

Až 50 % z jej celkového množstva obsiah- nutého v našom tele obsahuje naša koža. Kyselina hyalurónová sa vyznačuje schopnosťou viazať na seba vodu, a to až 1 000-násobok svojej molekulovej hmotnosti. Je to vlastne taká chemická „špongia“. Má totiž zvlhčujúci účinok, hydratačný aj ošetrujúci účinok.

A práve v tom je ukryté jej tajomstvo hydratácie, vyhladzovania vrások a zjem- nenia pokožky. Zároveň plní dôležitú funk- ciu pri ochrane buniek pred pôsobením voľných radikálov a pri podpore tvorby kolagénu.

Kolagén je vláknitá, vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá tvorí základ spojivových tkanív, teda väzív, chrupaviek a kostí. Tvorí 10 % celkovej hmotnosti človeka. Kolagénu vďačíme za pohyb bez bolesti, ovplyvňuje vzhľad našej pokožky, kvalitu vlasov, nechtov aj zubov. Nedostatok kola- génu v tele je prirodzený jav a je súčasťou procesu starnutia. Prípravky s obsahom kolagénu majú schopnosť aktívne stimu- lovať zvýšenú tvorbu vlastného kolagénu a spomaliť tak proces starnutia tým naj- prirodzenejším spôsobom.

VITAMÍN C prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k zníženiu vyčerpania a únavy, k normálnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii pokožky, ďasien a zubov.

VITAMÍN D prispieva k udržaniu zdravých zubov a k správnemu fungovaniu nervového systému a psychiky.

VITAMÍN E prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

VITAMÍN B5 (kys. pantoténová) prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy a k zdravej mentálnej výkonnosti.

VITAMÍN B9 (kys. listová) prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.

VITAMÍN B7 (biotín) prispieva k udržaniu zdravých vlasov a k zachovaniu zdravej pokožky.

Zdroj: Fitmagazín 6/2018

Zaujímavosti

Pre prirodzenú krásu i zdravie